Cogged V-Belt: BX240, 242 in Outside Lg, 21/32 in Top Wd, 13/32 in Thick
Item: 6L314,
MFR: 6L314,
Brand: DAYTON
| Belt Trade Size | BX |
| Reinforcing Cord Material | Polyester |
| Industry Number | BX240 |
| Number of Ribs | 1 |
| Outside Length | 242 in |
| Thickness | 13/32 in |
| Top Width | 21/32 in |
| Thickness (Nominal) | 13/32 in |
| V-Belt Type | Cogged, Classical |
