Compression Spring: Heavy Duty, Music Wire, 2 1/2 in Overall Lg, 0.975 in Outside Dia., 10 PK
Item: 54NM50,
MFR: C09751252500M,
Brand: SPEC
| Product Type | Compression Spring |
| Type | Heavy Duty |
| Material | Music Wire |
| Overall Length | 2-1/2 in |
| Outside Dia. | 0.975 in |
| Wire Dia. | 0.125 in |
| Compressed Length | 1.347 in |
| Spring Rate | 69 lb/in |
| Color | Dark Gray |
