Compression Spring: Heavy Duty, Stainless Steel, 1 3/4 in Overall Lg, 0.059 in Wire Dia., 10 PK
Item: 54NG52,
MFR: C07200591750S,
Brand: SPEC
| Product Type | Compression Spring |
| Type | Heavy Duty |
| Material | Stainless Steel |
| Overall Length | 1-3/4 in |
| Outside Dia. | 0.72 in |
| Wire Dia. | 0.059 in |
| Compressed Length | 0.457 in |
| Spring Rate | 11 lb/in |
| Color | Silver |
