Compression Spring: Heavy Duty, Stainless Steel, 2 1/2 in Overall Lg, 0.047 in Wire Dia., 10 PK
Item: 54MM85,
MFR: C03000472500S,
Brand: SPEC
| Product Type | Compression Spring |
| Type | Heavy Duty |
| Material | Stainless Steel |
| Overall Length | 2-1/2 in |
| Outside Dia. | 0.3 in |
| Wire Dia. | 0.047 in |
| Compressed Length | 1.218 in |
| Spring Rate | 16 lb/in |
| Color | Silver |
