Compression Spring: Precision, High Carbon Steel Music Wire, Plain, Round, 5 PK
Item: 1NBY8, MFR: 1NBY8, Brand: GRAINGER APPROVED
| Product Type | Compression Spring |
| Type | Precision |
| Material | High Carbon Steel Music Wire |
| Overall Length | 9/16 in |
| Outside Dia. | 0.18 in |
| Wire Dia. | 0.026 in |
| Compressed Length | 0.274 in |
| Spring Rate | 23 lb/in |
