Compression Spring, Stainless Steel: Precision, 302 Stainless Steel, 1 1/4 in Overall Lg, 5 PK
Item: 781EE0,
MFR: C05400631250S,
Brand: SPEC
| Product Type | Compression Spring, Stainless Steel |
| Type | Precision |
| Material | 302 Stainless Steel |
| Overall Length | 1-1/4 in |
| Outside Dia. | 0.54 in |
| Wire Dia. | 0.063 in |
| Large Outside Dia. | 0.54 in |
| Compressed Length | 0.726 in |
| Spring Rate | 29.238 lb/in |
