Compression spring Stainless Steel: Precision, 302 Stainless Steel, 1 3/4 in Overall Lg, 5 PK
Item: 781CA4,
MFR: C01880231750S,
Brand: SPEC
| Product Type | Compression spring Stainless Steel |
| Type | Precision |
| Material | 302 Stainless Steel |
| Overall Length | 1-3/4 in |
| Outside Dia. | 0.188 in |
| Wire Dia. | 0.023 in |
| Large Outside Dia. | 0.188 in |
| Compressed Length | 0.987 in |
| Spring Rate | 3.249 lb/in |
