Compression Spring, Stainless Steel: Precision, 302 Stainless Steel, 2 1/2 in Overall Lg, 5 PK
Item: 781EW0,
MFR: C08131352500S,
Brand: SPEC
| Product Type | Compression Spring, Stainless Steel |
| Type | Precision |
| Material | 302 Stainless Steel |
| Overall Length | 2-1/2 in |
| Outside Dia. | 0.813 in |
| Wire Dia. | 0.135 in |
| Large Outside Dia. | 0.813 in |
| Compressed Length | 1.942 in |
| Spring Rate | 145.383 lb/in |
