Compression spring Stainless Steel: Precision, 302 Stainless Steel, 5/16 in Overall Lg, 5 PK
Item: 781AF2,
MFR: C01400200310S,
Brand: SPEC
| Product Type | Compression spring Stainless Steel |
| Type | Precision |
| Material | 302 Stainless Steel |
| Overall Length | 5/16 in |
| Outside Dia. | 0.14 in |
| Wire Dia. | 0.02 in |
| Large Outside Dia. | 0.14 in |
| Compressed Length | 0.212 in |
| Spring Rate | 22.491 lb/in |
