Compression Spring, Stainless Steel: Precision, 302 Stainless Steel, 5 in Overall Lg, Round
Item: 781HM1,
MFR: C19372505000S,
Brand: SPEC
| Product Type | Compression Spring, Stainless Steel |
| Type | Precision |
| Material | 302 Stainless Steel |
| Overall Length | 5 in |
| Outside Dia. | 1.937 in |
| Wire Dia. | 0.25 in |
| Large Outside Dia. | 1.937 in |
| Compressed Length | 3.336 in |
| Spring Rate | 109.956 lb/in |
