Compression Spring, Stainless Steel: Precision, 302 Stainless Steel, 7/8 in Overall Lg, 5 PK
Item: 781EG3,
MFR: C05630540875S,
Brand: SPEC
| Product Type | Compression Spring, Stainless Steel |
| Type | Precision |
| Material | 302 Stainless Steel |
| Overall Length | 7/8 in |
| Outside Dia. | 0.563 in |
| Wire Dia. | 0.054 in |
| Large Outside Dia. | 0.563 in |
| Compressed Length | 0.419 in |
| Spring Rate | 18.059 lb/in |
