Coverall: L ( 42 1/2 in x 44 in ), Navy, Tall, Cotton, Snap, 7 Pockets, Lay-Flat Collar
Item: 9CU26,
MFR: CC14NV LN 44,
Brand: VF WORKWEAR
| Insulated for Cold Conditions | No |
| Material | Cotton |
| Front Closure | Snap |
| Number of Pockets | 7+ |
| Collar Style | Lay-Flat |
| Coveralls Color | Blue |
| Size | L |
| Maximum Waist Size | 42-1/2 in |
| Maximum Chest Size | 44 in |
| Inseam | 33-1/2 in |
| Size-Body Type | Tall |
