Coverall Minus 50 Suit Navy 4Xl Tall: 4XL ( 54 in x 60 in ), Navy, Tall, Down to -50° F
Item: 32XH72,
MFR: 0344TNAV4XL,
Brand: REFRIGIWEAR
| Insulated for Cold Conditions | Yes |
| Minimum Temperature | Below 0 Degrees F |
| Material | Nylon |
| Front Closure | Zipper with Storm Flap |
| Number of Pockets | 4-6 |
| Collar Style | Lay-Flat |
| Coveralls Color | Blue |
| Hood Style | Snap-On (Sold Separately) |
| Size | 4XL |
| Maximum Waist Size | 54 in |
| Maximum Chest Size | 60 in |
| Inseam | 34-1/2 in |
| Size-Body Type | Tall |
