Coverall: S ( 40 in x 36 in ), Navy, Regular, Insulated for Cold Conditions, Zipper
Item: 9TZ51,
MFR: CT30NV RG S,
Brand: VF IMAGEWEAR
| Insulated for Cold Conditions | Yes |
| Minimum Temperature | Not Rated |
| Material | Cotton/Polyester |
| Front Closure | Zipper |
| Number of Pockets | 7+ |
| Collar Style | Lay-Flat |
| Coveralls Color | Blue |
| Hood Style | None |
| Size | S |
| Maximum Waist Size | 40 in |
| Maximum Chest Size | 36 in |
| Inseam | 30 in |
| Size-Body Type | Regular |
