Coverall with Hood: 4XL ( 54 in x 60 in ), Navy, Regular, Insulated for Cold Conditions
Item: 35YR05,
MFR: 22020-RXL4B,
Brand: POLAR PLUS
| Insulated for Cold Conditions | Yes |
| Minimum Temperature | Below 0 Degrees F |
| Material | Nylon |
| Front Closure | Zipper with Storm Flap |
| Number of Pockets | 0-3 |
| Collar Style | Hooded |
| Coveralls Color | Blue |
| Hood Style | Attached |
| Size | 4XL |
| Maximum Waist Size | 54 in |
| Maximum Chest Size | 60 in |
| Inseam | 32-1/2 in |
| Size-Body Type | Regular |
