Coverall: XL ( 46 1/2 in x 48 in ), Blue, Regular, Cotton, Snap, 7 Pockets
Item: 8CTX7,
MFR: CC14PB RG 48,
Brand: VF WORKWEAR
| Insulated for Cold Conditions | No |
| Material | Cotton |
| Front Closure | Snap |
| Number of Pockets | 7+ |
| Collar Style | Lay-Flat |
| Coveralls Color | Blue |
| Size | XL |
| Maximum Waist Size | 46-1/2 in |
| Maximum Chest Size | 48 in |
| Inseam | 31-1/2 in |
| Size-Body Type | Regular |
