Coverall: XL ( 48 1/2 in x 50 in ), Navy, Tall, Cotton/Polyester, Zipper
Item: 9W519,
MFR: CT10NV LN 50,
Brand: GRAINGER APPROVED
| Insulated for Cold Conditions | No |
| Material | Cotton/Polyester |
| Front Closure | Zipper |
| Number of Pockets | 7+ |
| Collar Style | Lay-Flat |
| Coveralls Color | Blue |
| Size | XL |
| Maximum Waist Size | 48-1/2 in |
| Maximum Chest Size | 50 in |
| Inseam | 34 in |
| Size-Body Type | Tall |
