Disc Spring: Belleville Spring Washer, 0.53125 For Rod Size, Carbon Steel, 975, 10 PK
Item: 22RE54, MFR: B1250078, Brand: SPEC
| Type | Belleville Spring Washer |
| For Rod Size | 0.53125 |
| Material | Carbon Steel |
| For Hole Size | 1.25 |
| Thickness | 0.078 in |
| Overall Height | 0.103 in |
| Min. Inside Dia. | 0.532 in |
| Max. Outside Dia. | 1.25 in |
| Load @ Deflection (Lbs.) | 975 |
