Disc Spring: Belleville Spring Washer, 1.125 For Rod Size, Carbon Steel, 0.159 in Thick, 10 PK
Item: 22RF33, MFR: B2250159, Brand: SPEC
| Type | Belleville Spring Washer |
| For Rod Size | 1.125 |
| Material | Carbon Steel |
| For Hole Size | 2.25 |
| Thickness | 0.159 in |
| Overall Height | 0.198 in |
| Min. Inside Dia. | 1.125 in |
| Max. Outside Dia. | 2.25 in |
| Load @ Deflection (Lbs.) | 3005 |
