Hygienic USIT Hex Head Bolt w/Washer: Stainless Steel, Partially Threaded, M4, 14 mm Min Thread Lg
Item: 802JX2,
MFR: K1595.041X35,
Brand: KIPP
| System of Measurement | Metric |
| Thread Style | Partially Threaded |
| Includes Washer | Yes |
| Thread Size | M4 |
| Fastener Length | 35 mm |
| Minimum Thread Length | 14 mm |
| Seal Material | Black EPDM |
| Drive Size | 7 mm |
| Drive Type | Hex |
| Overall Length | 41.9 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade/Class | Grade 316L |
| Washer Type | Hygienic USIT Seal and Shim |
