Machine Screw: #2-56 Thread Size, 3/8 in Lg, Steel, Zinc Plated, Pan, Internal Tooth, 50 PK
Item: 1PXP5, MFR: DCU22012GR, Brand: GRAINGER APPROVED
| System of Measurement | Inch |
| Thread Size | #2-56 |
| Fastener Length | 3/8 in |
| Head Type | Pan |
| Drive | Phillips |
| Material | Steel |
| Finish | Zinc Plated |
| Washer Thickness | 0.016 in |
| Washer Outside Diameter | 0.185 in |
| Dimensional Standards | ASME B18.13 |
