Room Air Conditioner Motor: 3 Speed, 1/8, 1/12, 1/14 HP, 1,075 Nameplate RPM, 277V AC, CCWLE
Item: 4UB79,
MFR: 596,
Brand: CENTURY
| Motor Design | Permanent Split Capacitor |
| No. of Speeds | 3 |
| HP | 1/8, 1/12, 1/14 |
| RPM Range | 1,001-1,100 |
| Nameplate RPM | 1,075 |
| Voltage | 277V AC |
| Motor Shaft Rotation | CCWLE |
| Shaft Dia. | 1/2 in |
| Shaft Length | 8-1/2 in |
| Motor Mounting Type | Ring |
| Voltage Compatibility | 230/277V AC, 277V AC, 265V AC, 277/230V AC, 208-230/277V AC |
| Phase | Single |
| Motor Application | OEM Replacement |
| Motor Sub Application | Room Air Conditioner |
| Frame | 42Y |
| Motor Enclosure Design | Open Air-Over |
| Motor Thermal Protection | Auto |
