Round Sling: 10 ft Sling Lg, 16,800 lb Vertical Hitch Capacity, White Color, Eye and Eye
Item: 38Z188,
MFR: EE180X10,
Brand: LIFT-ALL
| Sling Type | Eye and Eye |
| Sling Length | 10 ft |
| Vertical Hitch Capacity | 16,800 lb |
| Basket Hitch Capacity | 33,600 lb |
| Choker Hitch Capacity | 13,400 lb |
| Color Code | White |
| Width Under Load | 3-1/2 in |
| Diameter | 1-3/8 in |
| Sling Material | Nylon/Polyester |
