Round Sling: 12 ft Sling Lg, 150,000 lb Vertical Hitch Capacity, Orange Color
Item: 38Z044,
MFR: KEN150KX12,
Brand: LIFT-ALL
| Sling Type | Endless - Type 5 |
| Sling Length | 12 ft |
| Vertical Hitch Capacity | 150,000 lb |
| Basket Hitch Capacity | 300,000 lb |
| Choker Hitch Capacity | 120,000 lb |
| Color Code | Orange |
| Width Under Load | 5-1/4 in |
| Diameter | 3-1/4 in |
| Sling Material | Aramid/Nylon |
