Semiconductor Fuse: 1,500 A Amps, 130V AC, Cylindrical Body
Item: 1EH44, MFR: FWA-1500AH, Brand: BUSSMANN
| Amps | 1,500 A |
| Series | FWA-AH |
| AC Voltage Rating | 130V AC |
| DC Voltage Rating | 130V DC |
| Speed | Fast Acting |
| Visual Indication | Nonindicating |
| Body Style | Cylindrical |
| Length | 1-7/8 in |
| Diameter | 2 in |
| Equivalent Series | A15QS, FWA, L15S |
