Shipping Box: Bulk Cargo Box, 49x25x28 in, 48x24x28 in, Triple Wall, 90 ECT, HSC Closure, Kraft
Item: 55VJ70,
MFR: 55VJ70,
Brand: GRAINGER APPROVED
| Box Style | Bulk Cargo |
| Inside Length | 48 in |
| Inside Width | 24 in |
| Outside LxWxH | 49x25x28 in |
| Inside Height | 28 in |
| Inside LxWxH | 48x24x28 in |
| Wall Type | Triple Wall |
| Board Test | 90 ECT |
| Closure Style | HSC |
| Wall Thickness | 1/2 in |
