Shipping Box: Gaylord Box, 48x40x24 in, 46 3/4x38 3/4x24 in, Triple Wall, 90 ECT, HSC Closure, Kraft
Item: 55VJ71,
MFR: 55VJ71,
Brand: GRAINGER APPROVED
| Box Style | Gaylord |
| Inside Length | 46-3/4 in |
| Inside Width | 38-3/4 in |
| Outside LxWxH | 48x40x24 in |
| Inside Height | 24 in |
| Inside LxWxH | 46-3/4x38-3/4x24 in |
| Wall Type | Triple Wall |
| Board Test | 90 ECT |
| Closure Style | HSC |
| Wall Thickness | 1/2 in |
