Short Sleeve Coverall: XL ( 48 1/2 in x 50 in ), Navy, Regular, Cotton/Polyester
Item: 3MUE8,
MFR: CP40NV RG XL,
Brand: VF IMAGEWEAR
| Insulated for Cold Conditions | No |
| Material | Cotton/Polyester |
| Front Closure | Zipper |
| Number of Pockets | 4-6 |
| Collar Style | Lay-Flat |
| Coveralls Color | Blue |
| Size | XL |
| Maximum Waist Size | 48-1/2 in |
| Maximum Chest Size | 50 in |
| Inseam | 31 in |
| Size-Body Type | Regular |
