Snap Bolt: Interlocking Spring, 3/8 in Stock Thick, 4 in Overall Lg, 360 lb
Item: 1RCC2, MFR: 1RCC2, Brand: GRAINGER APPROVED
| Product Type | Snap Bolt |
| Type | Interlocking Spring |
| Stock Thickness | 3/8 in |
| Overall Length | 4 in |
| Eye Inside Dia. | 5/16 in |
| Max. Load Capacity | 360 lb |
| Size | 3-5/16 in |
| Finish | Chrome |
| Snap Opening | 14/25 in |
