Standard V-Belt Pulley: Iron, 2 Groove, 4 13/32 in Outside Dia, For 5V/5VX Belt Section
Item: 10Y277,
MFR: 5V442,
Brand: TB WOOD'S
| Bore Type | Bushed |
| Material | Cast Iron |
| Number of Grooves | 2 |
| Outside Diameter | 4.4 in |
| For Belt Trade Size | 5VX, 5V |
| 5V Pitch Diameter | 4.4 in |
| For Bushing Type | Quick Detachable |
| For Bushing Size | SH |
| Maximum Bore Diameter | 1-5/8 in |
| Minimum Bore Diameter | 1/2 in |
| Pitch Diameter | 4.4 in |
