Time Delay Glass Tube Fuse: 6/10 A, 250V AC, 35A at 250V AC, 100 PK
Item: 783AH6,
MFR: BK/MDL-6/10-R,
Brand: BUSSMANN
| Amps | 6/10 A |
| Speed | Time Delay |
| AC Voltage Rating | 250V AC |
| Diameter | 1/4 in |
| DC Voltage Rating | Not Rated |
| Length | 1-1/4 in |
| Interrupt Rating | 35A at 250V AC |
| Visual Indication | Glass Fuse |
| Body Style | Cylindrical |
| Equivalent Series | 313, 315, GDL, GDV, MDL, MDQ, MDV, MDX |
