Web Sling: 15 ft Sling Lg, 11,500 lb Vertical Hitch Capacity, 4 in Sling Wd, Yellow
Item: 38U142,
MFR: EN1804NX15,
Brand: LIFT-ALL
| Sling Type | Endless - Type 5 |
| Sling Length | 15 ft |
| Number of Sling Legs | 1 |
| Vertical Hitch Capacity | 11,500 lb |
| Basket Hitch Capacity | 23,000 lb |
| Choker Hitch Capacity | 9,200 lb |
| Sling Width | 4 in |
| Sling Material | Nylon |
| Wear Resistant Cover | None |
| Number of Plies | 1 |
| Item - Web Slings | Web Sling |
| Color | Yellow |
