Web Sling: 15 ft Sling Lg, 14.1 ft Lg of Sling Leg, 3,200 lb Vertical Hitch Capacity
Item: 38R937,
MFR: UU1802DX15,
Brand: LIFT-ALL
| Sling Type | Universal Link - Type U |
| Sling Length | 15 ft |
| Length of Sling Leg | 14.1 ft |
| Number of Sling Legs | 1 |
| Vertical Hitch Capacity | 3,200 lb |
| Basket Hitch Capacity | 6,400 lb |
| Choker Hitch Capacity | 2,500 lb |
| Sling Width | 2 in |
| Sling Material | Polyester |
| Wear Resistant Cover | None |
| Number of Plies | 1 |
| Sling Hardware Material | Steel |
| Item - Web Slings | Web Sling |
| Color | Yellow |
